Środa, 19 Czerwiec 2024 r. ,   Gerwazego, Protazego

Serwetki decoupage

   4

Kreatywne spędzanie wolnego czasu jest bardzo modne. Jedną z możliwości jest ozdabianie przedmiotów codziennego użytku, a także tworzenie nowych rzeczy czy renowacja starych z wykorzystaniem techniki decoupage. Ten sposób wykorzystuje kolorowe serwetki decoupage oraz różnego rodzaju kleje, farby i lakiery, by z pozoru zwykły przedmiot zamienić w wyjątkowe, unikatowe dzieło. Na początek nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani niezwykłych umiejętności, dzięki czemu dostępny jest dla każdego.

Jak rozpocząć przygodę z decoupage?

Nazwa techniki pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego wycinanie. Dekupaż polega bowiem na wycięciu z cienkiego papieru albo serwetki decoupage wybranego wzoru, a następnie umieszczeniu go w sposób trwały na ozdabianym przedmiocie. W zamyśle przedmiot ma wyglądać tak, jakby wzór został na nim namalowany. Do stawiania pierwszych kroków nie potrzeba zbyt wielu akcesoriów, wystarczy bowiem:

  • przedmiot, który będzie ozdabiany — powierzchnia drewniana, szklana, metalowa, plastikowa czy ceramiczna, a nawet tkanina,
  • serwetki decoupage,
  • klej do tej techniki albo na przykład klej wikol rozcieńczony wodą,
  • lakier bezbarwny do zabezpieczenia gotowej powierzchni,
  • płaskie pędzle z włosiem syntetycznym,
  • farbki akrylowe.

Do wykonania zdobienia można również używać dodatków, na przykład brokatu, złoceń czy szablonów. Jest to wtedy łączenie różnych technik zdobienia i wymaga nieco więcej doświadczenia i umiejętności.

Ozdabianie przedmiotów

Najczęściej ozdabiane metodą dekupażu są drobne przedmioty użytkowane na co dzień bądź też przygotowywane na prezent. Niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju kuferek na biżuterię czy flakon na kwiaty własnoręcznie ozdobiony decoupage to idealny pomysł na podarunek dla ważnych osób. Można również w ten sposób nadać nowe, drugie życie starym przedmiotom. Aby wykonać ozdobę, należy przygotować i odtłuścić powierzchnię, na której będzie klejony wzór z papieru. Jeżeli jest chropowata, zeszlifować papierem do pożądanej gładkości. Można także pokryć ją farbą akrylową, jeżeli przedmiot ma mieć inny, odświeżony kolor.

Kolejnym krokiem jest wycięcie motywu z serwetki decoupage. Jeżeli wzór ma się zlewać z tłem, a tło serwetki jest zbliżone do koloru materiału ozdabianego, wzór można także delikatnie wyrwać, co pozwoli uniknąć wyraźnych granic. Następnie wycięty element przykłada się do powierzchni i delikatnie nakłada klej, zaczynając od środka motywu i idąc ku brzegom. Po dokładnym wyschnięciu powierzchnię warto pokryć lakierem i zeszlifować niepożądane nierówności.

Meble w stylu decoupage

Jeżeli ktoś czuje się mocny w technice ozdabiania decoupage, może pokusić się o ozdobienie mebli. Wyjątkowe komody, łóżeczka dziecięce czy szafki to już zwykle dużo więcej pracy i precyzji niż przy drobnych przedmiotach, jednak efekt jest również bardziej widoczny. Tu również zastosowanie znajdą serwetki decoupage, jeżeli chcemy ozdobić meble drobniejszymi wzorami. Można także skorzystać ze specjalnego papieru, który wymiarami i wzorami pozwoli pokryć także większe powierzchnie.
Od 2010 roku nasza firma zajmuje się oferowaniem produktów dla przemysłu chemicznego czy też galwanotechniki. W naszej ofercie można znaleźć...
Specjalistyczny serwis telefonów komórkowych i laptopów ForceGSM to przedsiębiorstwo, które cieszy się nie tylko wieloletnią renomą i dużym...
Salon meblowy, który pozwoli stworzyć modne, a zarazem niepowtarzalne wnętrza, wygodę i poczucie luksusu, to BowArte. Wszystkie oferowane...